kombi petek temizliği

kombi petek temizleme

Kombi petek temizliği araştırmaları insanların geneli yeteri kadar ısınamamaktan daha doğrusu yaptığı yakıt masrafı kadar ısınamamaktan şikayetçi olması ile başlar. Isı kaybının aslında birçok nedeni var. Mantolama dediğimiz bina ısı yalıtım sistemi ülkemizde yeni yeni yaygınlaşıyor.

Mantolama olmayan evlerde ısı kaybı söz konusudur. Ancak tek neden mantolama olup olamaması değildir. Camlarınız çift cam değildir veya aralarında boşluk vardır. Bu boşluklardan soğuk hava girer ve yine ısınamazsınız. Ancak genel anlamda sorun bunlardan kaynaklanmaz. Bunun genelde en önemli nedeni yeteri kadar kombi petek temizliği yapılamamasıdır.

Yılda en az bir defa petek temizlenmesi gerekir. Aslında temizliği bir kısmımız yapıyoruz ama bir kısmımızda peteklerin temizlenmesi gerektiğini bilmiyoruz. Petekler zamanla kirleniyor. Sürekli olarak içerisinde akış sağlandığı için balçıklaşma veya kireçlenme olabiliyor. Yerden ısınma sistemlerinde ise ısı belirli seviyenin üzerine çıkamadığı için balıklanma, kireçlenmenin yanı sıra bir de tesisatta böceklenmeler oluşur. Bunlar ısının yayılmasını engeller. İşte bu sebeplerden dolayı yılda en az bir defa ısınma tesisatının temizlenmesi gerekir. Sobalı evlerde boruları söküp fırçayla temizleyerek yapılıyor soba temizliği.

Peki, petekler ve yerden ısıtma sistemleri nasıl temizlenir? Bütün tesisatı söküp tek tek temizleyerek geri takamazsınız. Kombi petek temizleme aslına bakarsanız çok kolay. Yapmanız gereken tek şey bu temizliği yapabilecek teknik donanıma sahip bir tesisat firmasıyla anlaşmak. Kombi petek temizliği işi için makineler var. Firmayla anlaşıyorsunuz ve firma bu cihazla beraber gelip bütün tesisatı temizliyor. Genellike banyolarda bulunan havlu panlardan tesisata giriyor ve tesisatın tamamı yüksek basınçlı temizleme makinesi sayesinde temizleniyor. Üstelik bu makineler sayesinde tesisatınız adeta yeni gibi tertemiz oluyor. Isı kaybınız da yakıt masrafınız da bu temizlik sayesinde düşüyor. Ancak yapmanız gereken bir şey daha var. Firmayı arayıp temizleme işi için firmayı çağırırken evinizdeki ısıtma sisteminin nasıl olduğunu söylemeniz gerekiyor. Yani evde petekle mi yoksa yerden ısıtma sistemiyle mi ısındığınızı söylenemeniz gerekli. Çünkü ikisini temizleyen makinelerin basınç kuvvetleri farklı. Bu yüzden hangi makineyi getirmeleri gerektiğini bilmeleri için ısıtma sistemini öğrenmeleri gerekiyor.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Call Now ButtonTıkla ARA : 0551 231 83 55