peteklerin reglaj ayarı

Peteklerin reglaj ayarı mevcut sisteme bağlı peteklerin kombiden olan uzaklığına göre yapılan bir ayar olup, ısıtılan mekanda peteklerin senkronize bir şekilde çalışmasını esas alan ve homojen bir dağılım ile ısınmasını sağlamak amacıyla yapılan, basit ancak önem arz eden bir ayarlama tekniğidir.

Reglaj ayarı neden yapılmalı ?

Bkombi ve petek temizliğiunun yapılmasındaki amacı bir çok sebebe bağlayabiliriz. bunların nedenlerini detaylı bir şekilde maddeler halinde incelersek:Isıtma sisteminden petek tesisatına giden boruların mesafesi arttıkça kalınları bu mesafeye göre değişkenlik gösterebilir. Bu homojen ısınmayı etkileyen bir faktördür. Peteklerin reglaj ayarına bağlı olarak bu sorun giderilebilir.

Isıtma sistemine en yakın petek daima fazla ısınacağından ve en uzak peteğin ısınma süresi ilk peteğe göre daha fazla olacağından bu ayarın yapılması homojen bir ısınmanın sağlanması açısından gereklidir. Bunun ayarını en yakın petekte yarım tur, daha sonrakine bir tur ve en uzak petekte bir buçuk tur ayarlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede suyun akış hızı ayarlanmış olacak ve en yakın petek ile en uzak petek arasındaki homojen ısı dağılımı sağlanmış olacaktır.

Kalorifer tesisatının her hangi bir bölgesinde tıkanıklık veya benzeri bir sorunun olması homojen ısı dağılımını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden kombi ve petek temizliği yapıldıktan sonra reglaj ayarının yapılması daha doğrudur.

Kombi ve petek temizliği yapılmadan reglaj ayarının yapılması homojen ısınmanın sağlanması için yeterli olmayacaktır. Boru sistemi içerisinde en ufak tabakalaşma veya tıkanıklık bunun için sorun teşkil etmekle kalmayacak, yakıt tüketiminin artmasına; haliyle yüksek faturalarla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır.

Isıtma sistemlerinizden tam olarak performans almak uzman ekiplerce yapılacak temizliğe bağlıdır. Eğer ısıtma sisteminiz yeni ise bakım söz konusu değildir ancak sisteminizin yeni olmasına rağmen ısınma sorunları yaşıyorsanız uzman bir ekip tarafından tesisatınızın incelenmesi sorunun tespiti açısından size zaman kazandırabilir. Kombi ve petek temizliği bütçenizin dostudur, unutmayınız ki faturalarınızdaki küçük artışlar uzun vadede büyük rakamların oluşmasına neden olur.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Call Now ButtonTıkla ARA : 0551 231 83 55